CBSE förra året frågeställningar Klass 10 Engelska 2014 Term 1 (2023)

Tillåtet tid: 3 timmar
Maximalt antal poäng: 70

Obs: Alla frågor utom följande frågor har redan ställts i de tidigare uppsättningarna.

Avdelning
(Läsförmåga) 20

Fråga 1.
Läs avsnittet nedan noggrant: [8]
Posttjänsten har sitt ursprung i behovet av att upprätthålla kommunikation mellan olika delar av ett imperium.Det gjorde det möjligt för kejsaren att följa allt som hände.Tidigare var posten ett privilegium som endast var reserverat för kungar och kejsare.Idag är det till tjänst för den mest ödmjuka medborgaren.

Alla tidiga kurirsystem gick förbi kurirrutter, vare sig det är i Indien, Egypten, Kina eller Storbritannien.Nu har kommunikationsmedel förbättrats kraftigt och luft-, järnvägs- och motorcykeltjänster är alla en viktig roll för att snabbt föra brev till sin destination.Postens romantik är emellertid i postkoerierna som reser genom djunglar, klättrar på kullar, korsloder, trotsar vilda djur och rånare för att transportera dina brev säkert.

Postsystemet har funnits i Indien sedan 1296. Den patanska härskaren, Alauddin Khilji, hade en postorganisation på hästryggen och till fots för att regelbundet få nyheter om sin armés tillstånd och framsteg.Detta system förbättrades kraftigt under Sher Shahs tid, som endast styrde under en kort tid (1541 till 1545).Under dessa fem år byggde han en 2000 mil väg från Bengal till Sind och byggde Sarais längs vägarna.Han satte upp häststolpar i hela imperiet.Det fanns alltid två hästar redo med varje Sarai för att säkerställa snabb överföring till transporter.En vidareutveckling i transportmedel ägde rum under Akbars regeringstid (1556 till 1605) när kameler användes utöver hästar.Historia talar också om Raja Chikka Deva från Mysore som organiserade en regelbunden posttjänst i sin styre 1672.

Nästa konstruktiva steg togs av East India Company, som hade utökat sin verksamhet 1688 till Madras, Bombay och Calcutta.Ett regelbundet korrespondensutbyte var nödvändigt, så East India Company etablerade stora postkontor i Bomaby och Madras och mindre.På olika platser att ta emot och skicka brev.Lord Clive förbättrade postsystemet 1766, även om det endast reserverades av regeringen för användning.Det öppnades för allmänheten 1774.Vid den tiden var den lägsta hastigheten för att skicka brev 2 Anna för varje 100 mil.För att underlätta betalning av portokostnaderna slogs en speciell kopparmedalj värd 2 Anna av myntet.

Besvarade följande frågor baserade på din föreläsning av avsnittet: [1 × 8 = 8]
(a) Hur började posttjänsten?
(b) Vad var fördelen med posttjänsten?
(c) Hur skiljer sig dessa tjänster idag?
(d) Vilka svårigheter konfronterades posten med?
(e) Vem var den första personen som startade en postorganisation?
(f) Hur främjade Sher Shah Postdiensten?
(g) Namnge de två platserna där de första posttjänstemännen byggdes?
(h) Vad var användningen av ett koppar token?
Svar:
(a) Posttjänsterna börjar eftersom det fanns ett behov av kommunikation mellan olika delar av ett imperium.
(b) Posttjänster gjorde det möjligt för kungen att hålla reda på händelserna i hans imperium och hans armés framsteg.
(c) Numera har kommunikationsmedel förbättrats avsevärt och luft-, järnvägs- och motorcykeltjänster spelar en viktig roll för att snabbt föra brev till sin destination.
(d) Postkoerierna reste genom djunglar, klättrade på kullar, strejkfloder, modiga och vilda djur och rånare.
(e) Alauddin Khilji var den första personen som startade en postorganisation.
(f) Sher Shah marknadsförde posttjänster genom att bygga en väg från 2000 mil från Bengal till Sind och konstruera Sarais längs vägarna.
Han etablerade också hästspatchar i hela imperiet.
(g) Bombay i Madras.
(h) Det underlättade betalningen av portokostnader.

Fråga 2.
Läs avsnittet nedan och svara på följande frågor: [12]
Tillverkarna av Fastfood matade svält soldater som är stationerade i avlägsna områden, miljoner av dem som fördrivs av naturkatastrofer och undertryckte hungerkänslorna hos tusentals under ekonomiska kriser.När det var en källa till mat, men omedelbar mat - pressade genom aggressiv reklam - utvecklas långsamt mot en grundläggande diet.

Mot bakgrund av Nestle India, tillverkare av Maggi 2-minuters noddhles, som var involverad i en rädsla för produkten som enligt uppgift innehåller en farligt hög bly, betonade experter också bristen på mat i dessa produkter som alltmer den gastronomiska upptagningen av utrymme i världen.landa."Människor tycker ofta att omedelbara frukostflingor är en hälsosam måltid på morgonen. Klarade måltider behöver inte alltid vara tillräckliga när det gäller näringsvärde," säger experten.

”De är packade med kalorier, innehåller fler smakförstärkare, lite mat och missfiber.

I nudlar, till exempel, är grönsakerna, som ger fiber, för fina och torkade ut.Även om att äta ibland inte är några problem, kan det leda till livslång förstoppning med regelbunden användning.De flesta redigerade livsmedel har ett högt natriuminnehåll.Till detta lägger vi såser, som återigen har ett högt natriuminnehåll.Så vi fyller oss faktiskt med mycket natrium och lite annat.

Experter säger att i olika färdiga livsmedelsprodukter och frukostflingor är hälsofördelarna eller avbrutna genom produktionsprocessen eller tas bort innan den konsumeras.Om tillverkare pratar om produkter med mervärde tittar de sällan på matsidan, men letar efter sätt att öka kostnaderna genom att skapa bekvämlighet.Medan olika länder faller tillbaka på sitt traditionella kök, tar Indien alltmer en omedelbar frukost.

Konsumentaktivister har bett regeringen att stärka de politiska riktlinjerna och att nämna näringsfakta obligatoriska i Indien."Inte exakt, det är obligatoriskt för livsmedel, produkter att bara ange ingredienserna och sammansättningen.Vi har fortfarande en lång väg att gå innan vi tar näringsvärdet, "säger tidigare chef för livsmedelssäkerhets- och standardmyndigheten i Indien.
(a) Vilken typ av mat överlever människor i nödsituationer?[2 × 4 = 8]
(b) Varför hade Nestle Indien problem med sin populära produkt?
(c) Varför är det inte tillrådligt att konsumera färdiga måltider dagligen?
(d) Hur kan vi göra människor medvetna om livsmedelssäkerhet och dess näringsvärde
(e) Välj de bästa alternativen: [1 × 4 = 4]
1. Ett ord som betyder "långt"
(i) häftklammer
(ii) omedelbart
(iii) på distans
(iv) levande bostad
2. Ett ord som betyder att ta bort vatten från något är:
(i) torka ut
(ii) gastronomisk
(ii) chock
(iv) frisk
3. Synonymerna för att återvända till original / retur:
(mig) omedelbart
(ii) Return
(iii) bearbetad
(iv) Vulling
4. Antonym av "valfri / volontär" är
(i) stärka
(ii) ingredienser
(iii) obligatorisk
(iv) Näringsvärde
Svar:
(a) I nödsituationer överlever människor på omedelbar mat som lätt kan kokas.
(b) Nestle Indien var i problem eftersom deras populära produkt innehöll farligt mycket bly.
(c) Omedelbar mat kan leda till livslång förstoppning om den konsumeras dagligen, eftersom den innehåller ett högt natriuminnehåll.
(d) Vi måste stärka de politiska riktlinjerna och göra näringsmärkning obligatorisk för livsmedelsprodukter i Indien för att göra människor medvetna om produktens säkerhet och dess näringsvärde.
(e) 1. (iii) på distans
2. (i) torka ut
3. (ii) omvänd
4. (iii) obligatorisk

Avdelning
(Skrivfärdigheter med grammatik) 25

Fråga 3.
Skriv ett brev till redaktören för en tidning om de ständigt ökande trafikstockningarna med 100-120 ord.Ge förslag om att studenter och andra ungdomar använder cyklar istället för scooty, cykel eller bil.Du är Sneh/Sneha [5]
AV
Skriv en artikel med 100-120 ord om ämnet "Clean City-kampanj" på din skola.
Svar:
31-maj-vihar
Nya Delhi
20 november 20xx
Redaktören
Indiens tid
Delhi
Sub: Användning av cyklar för att undvika trafikstockningar.
Herr,
Genom de värderade kolumnerna i din tidning vill jag locka skolbarns uppmärksamhet att använda cyklar istället för att gå i skolan i bilen, med cykel, etc. På grund av de trånga vägarna och trafikstockarna är det mycket svårt att gå till skolan .Som vi alla vet har luftkvaliteten nått en mycket farlig nivå och orsakar lungsjukdomar bland studenterna.Cykling främjar dessutom god träning, vilket är ett måste för växande barn.
Användningen av cyklar är mycket gynnsam för luftkvalitet, smidig trafik och fysisk hälsa.Om skolmyndigheterna vidtar strikta åtgärder mot de förorenande fordon som används för skolan och tar sitt initiativ på allvar, skulle vår unga generation vara frisk och bra.
Tacka dig
Du är riktig
Snö/snö
AV
Ren stadskampanj
Dörr x y z
Den 2 oktober 2014 startade Indiens premiärminister "Clean City -kampanjen" för att uppmuntra människor att hålla sina hus, kontor, institutioner, marknader, vägar och andra offentliga platser rena.

Vår skola organiserade också denna riktade kampanj för att få behovet av att leva under rena och hygieniska förhållanden.Direktören för vår skola var en kommitté för dedikerade och aktiva lärare som valde frivilliga under morgonmötet.Dessa frivilliga delades vidare i tre grupper.Taksforce, vakthunden och kampanjerna.Kampanjer gjorde affischer, kartor, modeller och presenterade kulturprogram under morgonmötet.Arbetsgruppen fick i uppdrag att städa klassrummen och korridorerna.Vakthundarna övervakade arbetet för de andra två grupperna.

Till exempel arbetade de frivilliga på krigsnivå och snart fick hela skolan ett annat utseende - fri från damm och avfall.Den smutsiga doften av ruttna blad och smutsiga toaletter förvandlades till doften av blommor.

Genom olika medvetenhetsprogram utbildades eleverna för att leva i en ren miljö och hygieniska förhållanden.

Fråga 4.
Avsluta följande berättelse med 150-200 ord: [10]
Roshan var på väg att lämna plattformen när han plötsligt såg ett litet barn följa honom.Han trodde att pojken var en tiggare och erbjöd honom ett mynt av en rupid.Pojken vägrade att acceptera pengarna och följde honom ytterligare.Roshan blev chockad när han såg pojken
Svar:
Roshan var på väg att lämna plattformen när han plötsligt såg ett litet barn följa honom.Han trodde att pojken var en tiggare och erbjöd honom ett mynt av en rupid.Pojken vägrade att acceptera pengarna och följde honom ytterligare.Roshan blev chockad när han såg pojken.Pojken vägrade att acceptera pengarna och sa att han inte var en tiggare.Roshan frågade honom hur han kunde hjälpa honom?Pojken berättade för honom att han kallades Kamal och att han hade kommit till Delhi med sin far.Hans far gick till ett möte, så han lämnade honom i en park utanför sitt kontor.Han började spela där.Snart började han springa för en drake och förlorade tyvärr synen på sin fars kontor.Då blev han orolig eftersom det blev mörkare.

Roshan tog honom till polisstationen.På polisstationen rusade barnet till en man som redan var där.Mannen var far till Kamal.Kamal började gråta när han såg sin far.Hans far berättade för alla att barnet ville träffa en storstad, så han förde honom till Delhi.Han blev chockad när han hörde att han hade förlorat sin son i en så stor stad, men lyckligtvis hittade han Kamal säkert och bra.

Fråga 5.
Fyll i de tomma fläckarna med lämpliga ord:
När vi beslutade (a) ... (flytta) till kullarna, våra första tankar (b) ... .. (b) på våra styrkor.Övergången till den steniga terrängen gick så smidigt (c) ... om möjligt.[1 × 3 = 3]
Svar:
(En rörelse
(b) var
(C) om

Fråga 6.
Nästa avsnitt har inte redigerats.Det finns ett misstag i varje rad.Skriv det felaktiga ordet och korrigeringen i de tomma utrymmena.Den första görs som ett exempel: [1 × 4 = 4]
CBSE vorig jaar Question Papers Class 10 Engels 2014 Term 1 (1)
Svar:
CBSE vorig jaar Question Papers Class 10 Engels 2014 Term 1 (2)

Avsnitt C
(Litteraturhandbok och långläsningstext) 25

Fråga 8.
Läs fragmentet nedan och svara på följande frågor: [1 × 3 = 3]
Jag tittade på kompassen.Jag kunde inte tro mina ögon: kompassen vände sig om och runt, den var död och skulle inte fungera!De andra instrumenten var plötsligt döda också.Jag försökte radion.

Paris kontroll?Paris kontroll?'Kan du höra mig'?Det fanns inget svar.Radion var också död.Jag hade ingen radio, inget läger och jag kunde inte se var jag var.Jag var förlorad i stormen.Då såg jag ett annat plan i de svarta molnen nära mig.Han hade inget ljus på sina vingar, men jag kunde se honom flyga bredvid mig genom stormen.
(A) Varför kunde piloten inte tro på hans ögon?
(b) Vilka stora problem konfronterades han med?
(c) Varför försökte han kontakta 'Paris Control'
AV
Vissa säger att världen kommer att hamna i eld
Vissa säger i is.
Från vad jag har smakat i önskan, håller jag på dem som älskar eld?
(a) Vad står "eld" och "glass" för?
(b) Vad är strofens rim?
(c) Varför håller poeten vid dem som föredrar eld?
Svar:
(a) Piloten kunde inte tro på hans ögon eftersom hans kompass indikerade ingen riktning.Det var inte rätt och gick runt och runt.
(b) Alla viktiga instrument i hans plan var döda.Han hade ingen radio, ingen kompass och han kunde inte ens se var han var.Han var förlorad i stormen.
(c) Han försökte kontakta "Paris Control" eftersom han var hjälplös eftersom alla instrumenten i hans plan gav upp det.
AV
(A) "Fire" står för vitalitet och "glass" står för "likgiltighet/kallt beteende."
(b) Rimschemat är a, b, a, a.
(c) Poeten håller sig till dem som föredrar eld eftersom de är optimistiska och har höga förväntningar på livet.

Fråga 9.
Svara på följande frågor i varje 30-40 ord: [2 × 4 = 8]
(a) Varför svarade posttjänstemannen brevet från Lencho
(b) Varför tacka Mandela de internationella ledarna?
(c) Hur undviker Max polisen?
(d) Varför följde pojkarna fotavtryck?

Fråga 10.
Svara på följande fråga med 80-100 ord: [4]
Vilka förslag skulle du ge "en fråga om förtroende" till din vän som går till sin farfars hus under sommarlovet, så att en smart tjuv som Horace Danby inte kommer in under hans frånvaro för att stjäla?
AV
Många studenter skrattar åt andra studenter som skiljer sig från dem, till exempel i färg, vikt, höjd, pengar eller på ett annat sätt.Ge din åsikt om ämnet "mobbning i skolor" för att säkerställa att offren inte behöver lämna skolan som Wanda.

Fråga 11.
Svara på följande fråga med 100-120 ord: ** [10]
Skriv karaktärskissen för Helen, den unga flickan.
AV
Skriv karaktärsskissen av Dr.Alexander Graham Bell.
AV
Skriv karaktärsskissen av Otto Frank.
AV
Vilken typ av liv ledde fångarna i bakhuset?

CBSE -frågor förra året

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tuan Roob DDS

Last Updated: 11/09/2023

Views: 6309

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tuan Roob DDS

Birthday: 1999-11-20

Address: Suite 592 642 Pfannerstill Island, South Keila, LA 74970-3076

Phone: +9617721773649

Job: Marketing Producer

Hobby: Skydiving, Flag Football, Knitting, Running, Lego building, Hunting, Juggling

Introduction: My name is Tuan Roob DDS, I am a friendly, good, energetic, faithful, fantastic, gentle, enchanting person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.