Tio skrivuppgifter för att bygga ett skrivgemenskap i klassrummet - skräddare - Made ELA: Skrivtips för uppsatser + lektionsplaner (2023)

Meredith Dobbs

Bästa praxis,Sätta in,Ram,Författarens anteckningsbok,Skrivverkstad

Meredith Dobbs

Bästa praxis,Sätta in,Ram,Författarens anteckningsbok,Skrivverkstad

TIEN schrijfopdrachten om een ​​schrijfcommunity op te bouwen in de klas — op maat gemaakte ELA: schrijftips voor essays + lesplannen (1)

Kreativt skrivande är konsten att konstruera originalidéer genom att syntetisera litterära element och tekniker för att förmedla ett paraply -tema om livet.I våra engelska lektioner spenderar vi ofta mer tid på dekonstruktionsprocessen och analyserar konstverk genom att ta dem isär.Standardiserade tester har orsakat en del av detta, liksom kampen för att förbereda studenter på att skriva på universitetsnivå.Men en av de viktigaste sakerna som vi kan göra som lärare engelska är att ge våra elever tid och utrymme för att vara kreativa, och i sin tur kommer denna yttrandefrihet att inspirera eleverna att bidra till skrivsamhället på ett meningsfullt sätt i klassen .

Våra elever måste öva både sina konstruktionsförmågor och deras dekonstruktionsförmåga.Endast genom den kreativa processen kan någon verkligen förstå hur konst visar och analyserar.Genom att gå i båda riktningarna får eleverna hela spektrumet för hur konst fungerar.

Här är en lista över kreativa skrivuppgifter som du kan ge elever i början av skolåret för att stimulera deras fantasi.

1. Life Shop

Uppgiften:Skapa ditt livs butik.Vad betyder det här?Med tanke på detta!Om ditt liv och din personlighet skulle kunna representeras av en butik, hur skulle det se ut?Vad skulle du sälja i din butik?Vem skulle dina kunder vara?Var skulle din butik vara och vad skulle det kallas?Hur skulle insidan och utanför din butik se ut?Vad skulle du göra i din butik?Använd "butiken" som en metafor för din karaktär och personlighet.

2. Ransom Poetry

TIEN schrijfopdrachten om een ​​schrijfcommunity op te bouwen in de klas — op maat gemaakte ELA: schrijftips voor essays + lesplannen (3)

Uppgiften:Har du någonsin sett en lösenanteckning i ett film- eller TV -program?En stereotypa lösenanmärkning är ett meddelande som består av utskurna bokstäver, ord och bilder som måste dölja handskrivningen av brottslingen.Gör en dikt med denna lösenanmärkning (det betyder att du klipper brev, ord och bilder från tidskrifter och tidningar) som beskriver vem du är.Dela din "Ransoms" -dikt med klassen eller en liten grupp för att lära känna dina klasskamrater.

3. Gå självbiografi

Uppgiften:Vet du vad det betyder för att ram?Har en lärare någonsin bett dig att sluta promenera runt i ditt skrivande?Vad betyder det?Rambling betyder att författaren hoppar från en idé till nästa, medan han också tar upp slumpmässiga, tydligen frånkopplade idéer.Skriv en kort självbiografi om ditt liv som börjar med "Jag föddes i ..." och låt sedan ditt sinne komma fulla idéer så snart de kommer upp.Låt ditt undermedvetna ta kontrollen och skriva om alla minnen som uppstår i dig.Redigera inte, kritisera eller se om ditt skrivande.Låt det röra.Dela din vandrande självbiografi med klassen eller en liten grupp.

4. Mandala

TIEN schrijfopdrachten om een ​​schrijfcommunity op te bouwen in de klas — op maat gemaakte ELA: schrijftips voor essays + lesplannen (4)

Uppgiften:En mandala är en andlig symbol som förekommer i världsreligioner som hinduismen och buddhismen.Det är en symbol för universum och används som ett meditationsverktyg för att koncentrera tankar.Munkar gör ibland omfattande mandalor av sand som senare blåser bort med vinden.Undersök mandalor online och gör sedan din egen mandala som representerar din identitet.Förklara på baksidan av din mandala vad den visar om dig.Lägg detta i klassrummet för att fira den individuella identiteten.

5. Alternativt slut

Uppgiften:Välj en välkänd litteratur som du har studerat i den engelska lektionen och skriv om slutet!Försök att göra slutet ironiskt eller humoristiskt och dela ditt nya berättelse med klassen!Du kan också utelämna namnen på karaktärer och se om klassen kan gissa titeln på historien du har ändrat!

6. Gemenskapsdikt

Uppgiften:Arbeta med en liten grupp och skapa en "community" -dikt.För att göra detta tar alla i gruppen ett pappersark och skriver en regel och överför sedan papperet till personen till höger.Nästa person läser den första raden, lägger till en regel och passerar papperet igen.Fortsätt göra detta tills varje "community -dikt" har totalt tio rader.Läs sedan denna dumma "Community Poems" för din grupp!

7. Happy List

Uppgiften: Gör en lista över aktiviteter som gör dig lycklig.Det här borde vara saker du tycker om att göra.Finns det en viss låt eller album som ditt ansikte?Finns det en speciell plats där du gillar att gå?Finns det ett familjerecept som du älskar?Lägg till dessa objekt i din "Happy List".Håll den här listan till hands för tillfällen när du känner dig mycket stressad, orolig och/eller överväldigad av skolan eller livet.Kom tillbaka till den här listan för idéer om saker du kan göra för att förnya ditt sinne under skolåret när du behöver en paus.

8. "Vad om" -spelet

TIEN schrijfopdrachten om een ​​schrijfcommunity op te bouwen in de klas — op maat gemaakte ELA: schrijftips voor essays + lesplannen (5)

Uppgiften: Gör en lista över omöjliga och fantastiska "Tänk om" scenarier, till exempel: "Tänk om jag hade en Timepiece TV och den var tvungen att locka innan jag kunde använda den?"Detta roliga skrivspel kommer från bokenUtanför lådanAv Rob Eastaway.När du har skapat en lista med "vad om" -frågor, välj en och skriv en lista med minst tre konsekvenser eller effekter av detta scenario.Använd din fantasi!

Andra fantastiska "vad om" -frågor är:

"Tänk om du kunde äta en dator?"

"Tänk om du var tvungen att följa en underhållarutbildning innan du fick få barn?"

"Tänk om plastpåsar kostar lika mycket som en biobiljett?"

"Tänk om restauranger betalar dig för att äta där?"

9. Tänk ett nytt ord

Uppgiften:Vet du varför nya ord läggs till i ordboken varje år?Nya ord kommer från vår kultur och från livshändelser - och människor som du!Förra året,Oxford English DictionaryLade till ordet "clickbait", ett ord som kommer från internetreklam.De lade också till ordet "yoda-liknande"Stjärnornas krigFandom.Kom med ett helt nytt ord för detta kreativa uppdrag och skriv definitionen för ditt ord.Dela ditt nya ordförråd med klassen och se om du kan starta en ny ordtrend!

10. Jämförelseutmaningen

Uppgiften:En jämförelse är en typ av jämförelse som använder "som" eller "som" för att ansluta två saker för att illustrera en punkt.Skriv en novell där du använder så många jämförelser som möjligt.Tänk på följande exempel:

"Det var den första skoldagen och skolan var som en uppvärmning på 100 grader, våra armar brann som en eldstad så varm som solens yta. Luftkonditioneringsapparaten hade brutit som min systers docka när jag gick på den, in Små bitar faller alltmer som en persika -färgad skomakare i en kastrull. Jag visste inte hur jag skulle komma igenom dagen - precis som om jag inte visste hur jag skulle få algebra, en kurs så svår som skrapande sirap från en kan . "

Vilka andra kreativa skrivuppgifter skulle du lägga till i den här listan?Lämna en kommentar nedan för att delta i konversationen.

Se dessa andra bloggar som också kan intressera dig:

Support för brottningsförfattare: Hur uppsatsintervjuer kan hjälpa!

Tio sätt att använda Canva i klassrummet

Den värsta uppsatsen i ditt liv: En unik strategi för att bedöma skrivning i början av skolåret

Meredith är grundaren och skaparen avTeachWriting.orgOch skräddarsydd ela.Hon har gett engelska i gymnasiet i mer än tio år i Dallas, Chicago och New York City och har en MA i litteratur från Northwestern University.Hon har alltid haft ett band med det skrivna ordet - genom att skriva låtar, skriva scenarier och skriva uppsatser - och hon tycker om processen att lära eleverna att uttrycka sina idéer.Meredith njuter av livet med sin man, dotter och kära valpar.

TIEN schrijfopdrachten om een ​​schrijfcommunity op te bouwen in de klas — op maat gemaakte ELA: schrijftips voor essays + lesplannen (7)

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Msgr. Refugio Daniel

Last Updated: 09/17/2023

Views: 6293

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Refugio Daniel

Birthday: 1999-09-15

Address: 8416 Beatty Center, Derekfort, VA 72092-0500

Phone: +6838967160603

Job: Mining Executive

Hobby: Woodworking, Knitting, Fishing, Coffee roasting, Kayaking, Horseback riding, Kite flying

Introduction: My name is Msgr. Refugio Daniel, I am a fine, precious, encouraging, calm, glamorous, vivacious, friendly person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.